maillerinizi-buluta-aktarin-unsal-deniz-com

Merhaba,

Mail sunuculardaki alan yetersizlikleri, spam mail illeti, kirlenmiş ip blokları, hesap açma sayısı vb nedenler ile günümüzde çoğu kullanıcı bulut teknolojiyi haliyle de Gmail, Yandex, Outlook vb. hizmetleri tercih ediyor. @alanadi.com adresinizi bulut teknolojisi ile yandex üzerinde barındırmak isteyebiliriz. Durum böyle olunca “bir sürü mail var bunları nasıl taşıyacağım?” sorusu gündeme geliyor haliyle.

Gün geldi ben de “mail sunucumdaki mailleri yandex’ e nasıl aktarırım?” sorusunu sordum ve çıkan sonuçlar hep aynıydı. Klasik ve çoğu kullanıcının bildiği hatta bu teknolojiyi bize sağlayan firmaların da kendi ayarları içinde bulunan ilk yöntemde belirttiğim şekilde işlem yapılıyor. Ancak işimizi çözecek konu bu ilk yöntem değil ki. Neden değil ? Çünkü, hem maillerimizin boyutu çok, hem klasörlemişiz, hem de bazı bulut sunucularda içe aktarma seçenekleri kısıtlı özellikle de kısıtlı olanlar sorun çıkarıyor ya zaten. Biraz da acemiyseniz işiniz içinden çıkılmaz hal alır.

Gelelim standart ilk yönteme…

İlk Yöntem
Yandex ve diğer servis sağlayıcılarda web mail üzerinde AYARLAR’ dan Diğer Hesaplardan E-Posta Aktarımı Sayfasına gireceğiniz sunucu bilgileriniz ile olacak…

Ancak geçmişe dönük bakınca ya da klasörlerinizin de olduğunu varsayarsak, işiniz burada sıkıntıya giriyor. Çünkü işlem eşitleme yapmayacak. Anlık gelen mailleri eşitleyecek ya da sorunlar çıkacak.

“Eeee alamadık yedekleri”. Bu durumda esas işimize lazım olan şey,

İkinci yöntem esas işimize lazım olan hayat kurtaran kısım oluyor.

İkinci Yöntem (Esas oğlan)
Outlook ile @alanadi.com uzantılı mail adresinizi hali hazırda zaten kullanmaktasınız. O zaman hemen yandex ya da gmail vb mail adresinizi açıyor ardından da IMAP ile hesabınızı outlook’ a kuruyorsunuz.

En zor kısım şimdi başlıyor… 🙂 Klasörler ve mailleri seçip sürükle bırak yaparak yandex, gmail vb mail adresinize doğru ufak bir hamle ile sürüklüyoruz ve bırakıyoruz.

İşlem bu kadar.

O kadar çok yazı var ki,

  • Gmail’ deki maillerimi Yandex’ e nasıl aktarırım ?
  • Outlook’ daki maillerimi Yandex’ e nasıl aktarırım ?
  • Hotmail’ deki maillerimi Yandex’ e nasıl aktarırım ?

Evet genel olarak mail şifre ve bağlantıları ile işlem yapılsa da, lokal’ de biriken maillerin boyutu göz önüne alınınca, hizmetinizi bulut’ a aktarmak gerekiyorsa şayet mantıklı olan bir işlem olacaktır. O zaman bu işlem biçilmiş en kolay kaftan olacak.

Bu işlemi diğer maillerde tam tersi adımlar ile yine uygulayabilirsiniz.

Yandex’ den Hotmail’ e mail aktarımı, Yandex’ den Gmail’ e mail aktarımı ya da Outlook’ dan Yandex’ e mail aktarımı, Gmail’ den Outlook’ a vs vs şeklinde uzaaaar gider.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Görüşmek üzere.

Share the love

Prev Post